Euro – Win

Akcesoria alkoholowe
na miarę mistrzów!

Jak prawidłowo założyć kapturek termokurczliwy na szyję butelki ?

Poniżej opisujemy kilka sposobów: 

  1. Najprostszym sposobem jest użycie urządzenia zwanego termoobtapiarką mamy je w ofercie. Wystarczy podłączyć urządzenie do prądu poczekać kilka minut aż znajdująca się w środku spirala nagrzeje się do odpowiedniej temperatury po czym nakładamy ją na zakorkowaną butelkę na którą wcześniej nałożyliśmy kapturek. Dosłownie w ciągu 1-2 sekund następuje ładne i równomierne obkurczenie się kapturka na szyjce.
  1. Drugim zdecydowanie tańszym ale rownież skutecznym sposobem jest zanurzenie kapturka nałożonego na szyjkę butelki w bardzo gorącej wodzie. Wybierając ten sposób zakładamy kapurek na zakorkowaną butelkę, przytrzymujemy go, po czym odwracamy butelkę szyjką w dół i zanurzamy powoli w goracej wodzie. Można również obkurczyć kapturek poprzez polanie go gorącą wodą np. z czajnika. Wybierając ten sposób musimy uważać aby się nie poparzyć, dodatkowo gwałtowna zmiana tempratury przy zanużaniu czy polewaniu butelki w skrajnych przypadkach może doprowadzić do jej pęknięcia.
  2. Kolejnym sposobem obkurczania jest działanie strumieniem gorącego powietrza. Tu niestety większość suszarek do włosów jest zbyt słaba ale za to sprawdzają się urządzenia zwane opalarkami. 
  3. Powszechnie znanym sposobem jest obkurczanie kapturków nad otwartym ogniem np. palnikiem kuchenki. Niestety tego sposobu nie polecamy. Temperatura z płomienia działa tylko z jednej strony czego efektem jest nierównomierne obkurczanie – „marszczenie” się powierzchni kapturka.    

 

 

Z ogólnych informacje o kapturkach warto wiedzieć:

– kapturki termkurczliwe to powszechna nazwa, prawidłowa nazwa to kapsle termokurczliwe.

– spotkać można się z opinią, że kapturki poprawiają szczelność korka co oczywiście nie jest prawdą, spełniają one głównie rolę dekoracyjną. 

– często początkujący winiarz zadaje sobie pytanie kiedy założyć kapturek na butelkę? Nie ma tu stałej zasady ale jeśli zabutelkujemy wino i zamierzamy go dłużej leżakować (kilka miesięcy czy nawet lat) odradzam zrówno przyklejanie etykiety jak i zakładanie kapturków. Załóżmy, że zakorkujemy wino, odkładamy je na 2 lata do leżakowania i założyliśmy kapturek. Nigdy nie mamy 100% pewności że wszystkie korki będą szczelnie jeśli zdaży się że któryś będzie przeciekał mając założony kapturek nie zauważymy tego. Korek będzie wilgotny zacznie nam pleśnieć a w konsekwencji może dojść do zepsucia wina. Nie mając założonego kapturka jesteśmy w stanie zauważyć taki przeciek i szybko wymienić korek.  

– w sprzdaży spotkać możemy całą gamę kolorystyczną, oczywiście kolor na ma żadnego wpływu na jakość wina, jest to tylko kwestia gustu. Często dobierając kolor kapturka dopasowujemy go kolorystycznie do etykiety lub po prostu stosując różne kolory kapturków oznaczamy sobie różne wina czy roczniki.  

W ofercie posiadamy duży wybór kapturków – zaparaszamy do naszego e-sklepu.