Śliwki Mirabelki (ałycza)są bardzo popularne – często można je spotkać w sadach lub przy drogach. O ile same owoce nie są bardzo smaczne można z nich zrobić naprawdę smaczną nalewkę. Owoce zbieramy gdy są w pełni dojrzałe tj. robią się miękkie i zaczynają spadać z drzewa – zazwyczaj końcem sierpnia. Najczęściej dojrzałe owoce mają żółty kolor ale zależnie od odmiany spotkać można też czerwone.
Poniżej przedstawiamy sposobów na jej przygotowanie na kilka sposobów:
1. Nalewka bez pestek – (bardzo słodka) ok 3L
– 1 kg śliwek mirabelek
– 0,75 l spirytusu 95% (lub 1,5L destylatu 40% ale wtedy nie dolewamy wody)
– 1 kg cukru (wyjdzie ona bardzo słodka – jeśli nie lubimy tak słodkiej nalewki dajemy mniej cukru czy nawet całkiem z niego rezygnujemy)
– 0,5 litra wody
– według gustu można dodatkowo przyprawić kilkoma plasterkami cytryny, limonki lub dodać np. 2 goździki lub kawałek laski wanilii (do wyboru)
Przygotowanie:
Dojrzałe i zdrowe śliwki umyć i wypestkować.
Rozpołowione owoce wkładamy do słoja lub balonu i zasypujemy cukrem. Po całkowitym rozpuszczeniu się cukru – ok tydzień czasu wlewamy alkohol (spirytus z wodą) i dodajemy przyprawy.
Słój / balon zamykamy szczelnie i odstawiamy na ok miesiąc czasu. Po tym okresie zlewamy i odstawiamy do sklarowania. Klarowną nalewkę filtrujemy i rozlewamy do butelek.
2. Nalewka z pestkami – słodka:
Proporcje jak powyżej z tym że cukru dajmy ok 100g/1L
Dojrzałe owoce zalewamy alkoholem, zamknąć na trzy tygodnie, od czasu do czasu wstrząsnąć.
Zlać nalew, owoce zasypać cukrem. Kiedy puszczą sok odczekać jeszcze tydzień i zlać syrop.
Połączyć oba płyny, przefiltrować, odstawić do dojrzewania.
(nalewka z pestkami ma bardzo przyjemny migdałowy posmak)
Nalewka ze śliwek mirabelek ma lekko kwaskowaty smak i piękny cytrynowy kolor.
Niestety jak przystało na nalewkę ze śliwek ma sporą zawartość pektyn przez co ciężko się klaruje. Zazwyczaj 3/4 klaruje się grawitacyjnie a pozostałą część sugerujemy przefiltrować np. przez filtry do kawy.
Jeśli w sezonie owocowym mamy mało czasu całe owoce można też umyć – zamrozić i przygotować nalewkę w późniejszej porze.
Nalewkę można też robić na całych owocach zalewając je alkoholem.