Miód jest w 100% naturalnym produktem, który wytwarzają pszczoły głównie z nektaru kwiatów. Natomiast miód pitny jest to napój alkoholowy, który powstał podczas fermentacji alkoholowej rozcieńczonego miodu pszczelego i nosi nazwę brzeczki miodowej.
Brzeczka poza miodem i wodą może zawierać inne dodatki np. soki owocowe, zioła, przyprawy korzenne, chmiel itp. Produkcja miodu pitnego zwana miodosytnictwem znana już była w czasach starożytnych. Natomiast historia polskiego miodosytnictwa sięga czasów średniowiecznych. Miody pitne możemy klasyfikować w zależności od sposobu przygotowania brzeczki miodowej. Główny podział to miody pitne niesycone i sycone. Do produkcji miodów nienasyconych przygotowuje się brzeczkę poprzez rozcieńczenie miodu z wodą bez podawania roztworu obróbce termicznej.
Miody pitne tego typu mają bogatszy aromat oraz zawierają o więcej składników pochodzących z miodów. Jednak ze względu na różne składy miodów, czasem stwarzają one problemy przy fermentacji oraz klarowaniu. Produkując miody pitne sycone brzeczkę miodową przygotowuje się na gorąc w procesie zwanym syceniem.Proces ten polega na powolnym podgrzewaniu roztworu wody z miodem. Podczas podgrzewania płyn zaczyna się pienić a na jej powierzchni wytwarzają się szumowiny, które zbiera się łyżką cedzakową.
Drugą klasyfikacją jest stopień rozcieńczenia miodu wodą. W zależności od zastosowanych proporcji, rozróżnia się następujących rodzaje miodów pitnych:
Do fermentacji miodów pitnych należy używać odpowiednich drożdży o podwyższonej tolerancji na stężenie cukru a ich rozwój należy wspomagać dodatkiem pożywki.
Proces produkcji miodów pitnych jest bardzo podobny do procesu produkcji wina, a nawet łatwiejszy. Nie potrzebujemy żadnego sprzętu związanego z obróbką owoców ( wyjątek stanowią miody pitne owocowe).
Podobnie jak w przypadku winiarstwa nasza oferta obejmuje sprzęt dla początkujących miodosytników, robiących niewielkie nastawy w domowych warunkach. Od kilku lat zaopatrujemy miodosytnie, które posiadają skalę produkcji do kilkuset litrów.