Prezentujemy krótki poradnik dotyczący doboru odpowiednich drożdży do rodzaju wytwarzanego wina gronowego. Sporą część tych drożdży mamy w ofercie – klikając na nazwę drożdży zostaniemy przeniesieni bezpośrednio do e-sklepu. Gdzie znajduje się pełny opis oraz istniej możliwość ich zakupu.
Excellence STR – nadają się do produkcji win białych i różowych o silnym aromacie. Drożdże charakteryzują się wysoką produkcją estrów aromatycznych. Zastosowanie Excellence STR tworzy aromatyczne wina z dominującymi nutami świeżych i owocowych, takie jak owoce tropikalne, banany, cytrusy.
Excellence FW – specjalnie wyselekcjonowane drożdże do produkcji win białych i różowych na bazie owoców z winogron o średniej i dobrej dojrzałości.Dzięki silnej produkcji estrów i niektórych rodzajów tioli Excellence FW produkuje wina, w których dominuje świeżość i aromaty owocowe: owoce egzotyczne, cytrusy, białe kwiaty i karmelki. Właściwości fermentacyjne gwarantują szybką fermentację i słabą produkcję lotnych kwasów.
Excellence FW nadaje się do wszystkich typów.
Excellence TXL – Drożdże Excellence® TXL są pozyskiwane w drodze hodowli celowanej przez Instytut Uprawy Winorośli w Bordeeaux. Szczep ten ma doskonałe zdolności fermentacyjne i wytwarza czysty i zrównoważony profil aromatyczny ze znaczną pełnią w ustach.
Excellence FTH – Drożdże zostały specjalnie wyhodowane do produkcji aromatycznych białych win. Drożdże polecane są do win o owocowym charakterze i silnym aromacie. Excellence FTH są aktywne nawet w niskich temperaturach i fermentują nawet czyste moszcze. Drożdże mają aromat owocowy (cytrusy, gruszki, owoce tropikalne, morele itp.).
Excellence DS – specjalnie wyhodowany szczep drożdży, przeznaczony do produkcji win czerwonych. Jego zaletami są wysoka zdolność fermentacji i podtrzymywanie właściwości organoleptycznych wina, takich jak owocowość, świeżość, jedwabista struktura, mięsistość i miękkość w ustach.
Excellence E2F – drożdże do win musujących. Szczep wybrany do produkcji win musujących metodą tradycyjną (wino bazowe i druga fermentacja alkoholowa) oraz do ponownego rozpoczęcia utwardzonych fermentacji. Niezwykłe zdolności fermentacyjne i czystość aromatyczna.
Lalvin 71b – Dedykowane głównie do win różowych – drożdże tworzą silny aromat, wino z neutralnych odmian nadaje trwały, owocowy aromat. W zależności od temperatury fermentacji rozkładają do 15% kwasu jabłkowego w moszczu.
Siha 7 – w celu osiągnięcia typowego charakteru dla Rieslinga ale także innych białych win w których najważniejszym elementem jest uzyskanie typowego charakteru odmianowego.Zdolne są do produkowania różnych win, ponieważ uwypuklają i podkreślają typowe bukiety dla danej lokalizacji oraz gatunku.
Siha 8 – do win czerwonych w stylu burgundzkim, w celu zachowania kolorów ich szczególne zalety to szybka i niezawodna fermentacja nawet w niekorzystnych warunkach. Dlatego ten szczep drożdży używa się do uzyskania stabilności koloru odmian czerwonych: Pinot Noir Trollinger, portugalski Noir, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon i innych odmian czerwonego wina. Uwypuklają charakter odmianowy szczepów, przeprowadzają szybką fermentację i tworzą tylko niewielką ilość niepożądanych produktów ubocznych.
Siha 10 -SIHA-Red Roman mogą być stosowane do fermentacji czerwonego moszczu gronowego. Ich zadaniem jest przeprowadzić szybką i niezawodną fermentację nawet w trudnych warunkach, przy wysokiej zawartości alkoholu. Dbają o zachowanie koloru wina i niską produkcję SO2. SIHA-Red Roman polepszają własności organoleptyczne wina, poprzez zwiększoną zdolność do wyługiwania i utrzymywania polisacharydów. Ten szczep drożdży jest odpowiedni do uzyskania win w typie śródziemnomorskim czy bordoskim. Zalecane odmiany: Cabernet Sauvignon, Lemberger, Syrah, Zinfandel, Dornfelder, St Laurent.
Siha Cryarome – w celu zatrzymania w winie smaku i aromatu. Drożdże o wyjątkowych możliwościach fermentacji w niskich temperaturach, uzyskujące wysoką wydajność fermentacji i wybitnie utrwalające cechy smakowe i aromatyczne winogron w trakcie fermentacji na zimno. Tolerują temperaturę do 12-18 °C. Niezawodnie fermentują w niższych temperaturach. Drożdże te w równym stopniu nadają się do produkcji białych jak i czerwonych win. Dzięki nim uzyskujemy wyraźne, pikantne, świeże i podkreślone wina. Tworzą także eleganckie wina z pozostawionym cukrem resztkowym. Nadają się do fermentacji win z późnego zbioru,
gdy kładziemy szczególny nacisk na elegancję i złożoność.
White Arome – do win białych, delikatna fermentacja sprawia, że wina zachowują świeżość i aromatyczność owoców, są gładkie i złożone.
Lalvin EC 1118 – do win białych i czerwonych, miodów pitnych, tworzą wina w trudnych warunkach, niskiej temperatury, wysokiego poziomu cukru, niskiego pH i wysokiego alkoholu.
Lalvin V-1116 – do typowych fermentacji win białych i czerwonych ale i do wznowienia zatrzymanych fermentacji oraz tzw „trudnych fermentacji”. Nadają się do fermentacji niskotemperaturowych, pozwalają uzyskać wina świeże, aromatyczne, zatrzymujące o wiele dłużej naturalny zapach owoców niż wina otrzymane dzięki innym drożdżom. Używa się ich do produkcji białych win aromatycznych, win lodowych ale także krańcowo różnych dojrzałych win czerwonych.