Akcesoria alkoholowe

Akcesoria winiarskie - Zbiorniki nierdzewne więcej

Podczas produkcji wina przyzwyczajeni jesteśmy używać szklanych balonów do wina. Mamy do dyspozycji małe galoniki od kilku litrów do największych 54 l.  Wszystko jest ok jeśli nasza zabawa z winiarstwem jest na poziomie domowo- amatorskim i nie przekracza kilkunastu - kilkudzisięciu litrów wina. Problem się stwarza jeśli nasza produkcja przechodzi na hektolitry bo o ile można dopełnić więcej balonów to następnym problemem będzie miejsce do ich przechowywania. Całe szczęście rynek winiarski poradził sobie z tym problemem i z ratunkiem przychodzą nam tu zbiorniki nierdzewne inox. 

Do dyspozycji mamy zarówno małe pojmności od 50 L do 1000 L lub przemysłowych rzędu kilku tyś. litrów. 

 

Wśród winiarzy najbardziej popularne są klasyczne zbiorniki (wersja EKO) o pojemnościach 50, 100, 150, 200, 300,  400, 500 L.

Sprzedawane są one w komplecie z metalowym kranem spustowym, pokrywą z pneumatycznym systemem uszczelniającym (pokrywa, pompka, uszczelka pneumatyczna, zaciski, rurka fermentacyjna). 

Bardzo dużą zaletą zbiorników jest fakt, że system pneumatyczny pozwala na umieszczanie pokrywy na dowolnej wysokości, chroniąc wino przed stycznością z powietrzem dzięki czemu w łatwy sposób możemy regulować sobie pojemność zbiornika.

W sprzedaży są również zbiorniki z pływajacą pokrywą jednak zamiast systemu uszczelniającego w postaci dętki stosuje się olej parafinowy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie jednak w Polsce ten system nie znajduje zbyt wielu zwolenników.

Do zbiorniów tego typu istnieje możliwość dukupienia nóg czy pokryw przeciwkurzowych.

 

Drugim typem zbiorników są nieco droższe ale wygodniejsze zbiorniki z dnem stożkowym.

Zbiorniki te posiadają już przyspawane nogi a ich podstawową zaletą jest stożkowe dno w którym w dolnej części zamontowany jest dodatkowy zawór spustowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie mamy konieczności zlewania wina znad osadu po prostu osad drożdżowy spuszczamy od dołu. W zbiornikach tego typu łatwo też jest przeprowadzać fermantację.  Zależnie od producenta zbiornik ten posiada trzeci otwór w połowie wysokości na kranik w celu pobierania próbek. 

Kolejną grupę zbiorników stanowią zbiorniki z podwójną ścianką. Przestrzeń pomiedzy sciankami wypłniona jest płynem (woda lub glikol) który podpięty do układu zależnie od potrzeby pozwoli nam na podgrzewanie lub schładzanie zbiornika. Dużym plusem tego rozwiązania jest możliwość precyzyjnej kontroli temperatury w zbiorniku - niestety są to bardzo drogie rozwiązania.